Jóga

31. května 2008 v 14:22 | Tia ( maagie.blog.cz ) |  Cvičení

Různé formy jógy

Je známo mnoho druhů jóg, mezi ty nejzákladnější patří:
 1. Hathajóga - jóga fyzických cvičení, využívající tzv. ásan - různých terapeutických poloh těla, které vitalizují celý organismus a mají vliv i na pránické, tj. enegetické tělo člověka.
 2. Bhaktijóga - jóga lásky a odevzdanosti Bohu. V této józe žák, bhakta, uctívá Boha v některé jeho podobě či formě (Višnu, Šiva, Šakti,...) a odevzdává svůj život božstvu. Láska a sebeodevzdání pak ruší iluzi ega (žák zapomíná na své já) a jogín dosahuje osvícení.
 3. Džňánajóga - jóga poznání, moudrosti. Jogín studiem, meditacemi a koncentrací dospívá k sebepoznání, osvícení.
 4. Rádžajóga - královská jóga, tzv. osmistupňová stezka, stezka pevné vůle a sebekázně. Využívá ásan, pránájámy, meditací, koncentrací a krijí.
 5. Karmajóga - jóga nesobecké činnosti. Jogín se snaží o nesobecký život a nesobeckou službu druhým bytostem. Touto jógou se očišťuje charakter člověka, mysl i vědomí.
 6. Kundaliníjóga - jóga povzvedání energie člověka tzv. Šakti. Jogín pracuje s čakrami, energetickými centry v pránickém těle a nádími, dráhami, jimiž energie proudí.
 7. Gurujóga - Jóga uctívání mistra. Žák dosahuje osvícení díky přímé pomoci svého mistra - Gurua.
 8. Iyengar jóga - Iyengara představuje odstupňovaný systematický přístup k józe, který klade velký důraz na přesnost pohybu a tím na získání maximálního účinku ze cvičení.
 9. Nana a mantra jóga - Působením zvukových vibrací, které energii v těle harmonizují a mysl uklidňují se dosahuje překvapivě léčivých účinků na psychiku člověka.
 10. Aštangajóga - Má samozřejmě spirituální základ, ale klade také velký důraz na provedení ásán, které se v celých sériích přelévají jedna v druhou v pomalém, nepřetržitém pohybu - jako v tanci.
Více a více lidí přichází na to, že jóga není žádné sektářství, že nikoho neomezuje, ale naopak každou bytost otužuje psychicky i fyzicky a dává jí svobodu. Štěstí, klid a mír, které hledáte možná všude kolem, najdete pomocí jógy v sobě.

Kdy není vhodná Bikram Jóga

Děti do 13 let by ji cvičit neměly. Stejně tak ženy v prvních třech měsících těhotenství. Od 4. měsíce je bikram jóga dovolena, a to až do doby, dokud to bříšku nevadí. Po porodu se do tělocvičny mohou vrátit po šestinedělí.
Bikram jóga

Bikram Jóga obecně

Lekce Bikram jógy
Bikram jóga je systém 26 póz Hatha jógy a dvou dýchacích cvičení. Každá z těchto póz systematicky připravuje tělo na pózu následující, pořadí se nikdy nemění.
Touto vědecky vystavěnou metodou stlačování, protahování a posilování se stimulují všechny systémy lidského těla, čímž se předchází nemocem, zraněním a zpomalují se příznaky stárnutí. Všechny úrovně cvičí společně, podle svých možností. Ke zdokonalení dochází neuvěřitelně rychle. Lekce trvají 90 minut a cvičí se v místnosti vytopené na 42 °C (v Indii je tato teplota brána jako běžná).
Proč cvičit v teple
Cvičení bikram jógy v teple je podle zakladatele jedním z klíčů k úspěchu celého metody, protože cviky jógy v chladném prostředí mohou tělu velmi uškodit. Je totiž důležité si uvědomit, že cvičením jógy se mění struktura lidského těla. Ostatně nebezpečí úrazu při sportu v chladných prostorech platí pro všechny sportovní disciplíny obecně.
26 póz Hatha jógy 26 póz Hatha jógy

Působení cvičení na lidský organizmus

 • Pročištění lymfatického systému,
 • správná distribuce kyslíku a živin ke každému tělesnému vláknu,
 • posílení imunitního systému,
 • stimulování endokrinních žláz (s vnitřním vylučováním),
 • zvýšení kapacity plic, posílení srdeční činnosti,
 • zvýšení pružnosti páteře,
 • dostatečné množství maziva v kloubech, posílení kostí,
 • protažení, tonifikace a posílení svalů, zlepšení celkové rovnováhy,
 • eliminace toxinů,
 • zlepšení krevního oběhu,
 • zklidnění mysli,
 • spojení těla a mysli.

Historie Bikram jógy

Tento druh jógy se zrodil v Indii a jejím zakladatelem je, jak název napovídá, Bikram Chodhury. Díky spojení svých znalostí dávných učení se spoluprácí s vědci a lékaři vytvořil nový druh tělu prospěšného cvičení.
Na počátku 70. let svoji jógu přivezl do USA a založil první školu. Odtud se pak tento sport postupně rozšířil na další kontinenty.

Jóga

Slovo "jóga" pochází ze sanskrtu a znamená "spojit, sjednotit". Jógové cviky působí celistvě a uvádějí tělo, mysl, vědomí i duši do rovnováhy.
Takto nám jóga pomáhá zvládnout každodenní nároky, problémy i starosti. Pomocí jógy v sobě rozvíjíme vyšší porozumění sobě samým, smyslu svého života i svému vztahu k Bohu. Na duchovní cestě nás jóga přivádí k nejvyššímu poznání a trvalé blaženosti ve sjednocení individuálního a univerzálního Já. Je to světlo života, univerzální, tvůrčí vědomí, které je stále bdělé, vědomí, jež bylo, je a bude věčné.
Před mnoha tisíciletími zkoumali indičtí rišiové (mudrci a světci) ve svých meditacích přírodu a vesmír. Probádali zákony hmotných i duchovních oblastí a získali vhled do základních souvislostí ve vesmíru. V zevním světě i na duchovních úrovních prozkoumali vesmírné i přírodní zákony a prvky, život na Zemi, i síly a energie působící v kosmu. Už ve védách je popsána a objasněna jednota hmoty a energie, vznik vesmíru a působení elementárních sil. Mnohé z těchto poznatků dnes znovu objevuje a potvrzuje moderní věda.
Citováno z knihy Paramhans svámí Mahéšvaránanda: Systém "Jóga v denním život
http://www.hbl.cz/image/200706030929_joga.jpg
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.