Dryády a Enti

6. června 2008 v 13:53 | Restalon |  Magie
Všechny stromy jsou kouzelné a pro Neviditelné rovněž posvátné, ale jen některé mají schoptnost cítit: stromové víly neboli dryády. Můžou na sebe brát lidskou podobu a pohybovat se poblíž svého stromu, anebo v krajních případech vykořenit celý strom a použít jeho kořeny jako šourajícíse končetiny. I ve svém lidském vtělení bývají však dryády často popisovány s odkazem na podobnost s mateřský stromem, a tak dryáda jabloň má zelené vlasy a zlatavou pleť, zatímco dryáda bezinka stejně červenočerné oči jako bobulky bezu. V některé litelatuře se pro tyto tvory užívá i označení ent, zvláť připomínají-li vrásčitou tvář starého muže.

Je-li strom nadán výraznými rysy, například otvory po sucích a podivnými obrazci v kůře, pak lze s úspěchem usuzovat na přítomnost kouzelného stvoření. Kolem nápadných stromů se dobře rozhlédněte po kořenech vyčnývajících nad povrch. Hledejte také zkypřenou půdu a vytrhaný mech.
Dryády a entové povětšinu vyrůstají uprostřed světa Neviditelných osamoceně v podobě osiřelého stromu na kopci či nejstaršího stromu na mýtině, případně vedle studánky nebo jeko jedna ze dvojice propletených dřevin.
Dryády umírají, pokud je strom podťat, přestože nekteré přežijí v podobě ducha a nelítostně pak pronásledují toho, kdo jejich smrt zavinil.
Duchové dubu, jasanu, trnky a dryáda cesmíny se už celé věky považují za ochránce Neviditlných. Zajména dub je pro kouzelné tvory stromem posvádtným a pravděpodobnost, že bude osídlen kouzelným stvořením, u něj bývá značná. Z ochranných dryád je nejmocnější horský jasan a dále jeřáb. za jeho ochrannou silou stojí červené bobule, podobně jako u cesmíny. Dryády těchto stromů mívají vlídnou povahu.
Avšak pokud obývá cesmínu duch mužského pohlaví, mívá sklony k zlomyslnosti. Za zvlášť nebezpečné duchy se považují dryády hlohu, které se většinou vyskytují v početnějších skupinkách. Dryáda bezu je rovněž považovány za ochránce, přesto se některé můžou chovat nepřátelsky. Bezové dryády se ostatně vyskytují poměrně hojně. Pokud naříznete jejich kmínek a vytékající míza ma barvu krve, je přitomnost dryády potvrzena.
Lísková dryáda je považována za moudrou a její moudrost přechází i na ty, kdo pozřou její oříšky. Podobně jabloňové dryády předávají svýmy plod sílu a mládí. Ale nebezpečné je pod takovou jabloní usnout: člověku pak hrozí, že ho ve spánku unesou Neviditelní.
I když se stromovému lidu většinou říka dryády( termín pochází z řecké mytologie), neznamená to, že jde výhrdně o mladé a krásné bytosti rodu ženského.
Článek je z knížky: ARTHUR SPIDERWICK Klíč k určování kouzelných tvorů ve světě kolem nás
 

4 lidé ohodnotili tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.